Praktyki

 

1. Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem może być polubienie nas na Facebook’u, gdzie na bieżąco zamieszczamy informacje na temat rekrutacji i ofert staży, a także o spotkaniach informacyjnych dla zainteresowanych wyjazdem. 

 

2. Jak wybrać ofertę?

Na poniższym skanie możecie obejrzeć przykładową ofertę z jakimi będziecie mieli do czynienia wybierając Waszą wymarzoną ofertę. Ale tutaj pojawia się pytanie:  Jak wybrać właściwą na którą będę mógł/mogła aplikować? Na wzorze kolejno ponumerowane zostały poszczególne składowe oferty.

1 – Informacje o pracodawcy.

2 – Informacje o miejscu pracy i możliwościach dojazdu oraz czas pracy w ciągu tygodnia.

3 – Wymagania

Tutaj potrzebne będą dodatkowe słowa wyjaśnienia. Faculty – kierunki czy grupy kierunków, z których student może ubiegać się o nominację. Specialization– konkretne kierunki i specjalizacje, które są najbardziej pożądane.

4 – Study level

Etap, na którym jest student. Jeżeli przykładowo zaznaczone jest „End”, oznacza to że student powinien posiadać już odpowiedni zasób wiedzy i doświadczenie oraz być na etapie etapie studów magisterskich.

5 – Language requirement for training

Student aplikując na praktykę powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje językowe. Zdarza się, że na ofertach wymagają więcej niż jednego języka, np. poza angielskim wymagany też jest niemiecki czy inny język. Należy wtedy zwrócić uwagę czy występuje łącznik „or” czy „and” jest to bardzo istotne. Obok języków podawane są wymagane poziomy znajomości, jakiej wymagać będzie pracodawca od kandydata.

6 – Other requirements

Inne wymagania niesprecyzowane wcześniej.

7 – Kind of work

Opis praktyki, należy się dobrze z nim zapoznać czy zarys proponowanej praktyki Tobie odpowiada i czy wiesz z czym dana praktyka będzie się wiązać, jakie zadania będą na niej wykonywane i czy będziesz w stanie im podołać lub czy masz odpowiednią wiedzę na dany temat.

8 – Categories

Tutaj zamieszczone są działy, w jakich praktyka będzie się odbywać. 99% praktyk odbywa się w dwóch obszarach, toteż pozostałych dwóch nie będziemy omawiać.

R&D – Praca badawcza  – jednostka naukowo-badawcza Professional – Praca w firmie

9 – Number of weeks offered

Najważniejsze pole! Wypłata i terminy w jakich student może odbyć praktykę oraz długość praktyki na jaką może aplikować. Zwróćcie szczególną uwagę czy będziecie mogli aplikować na daną praktykę w podanych ramach czasowych oraz na ilość tygodni. Zdarza się, że pracodawca wymaga by aplikować na pełne miesiące, czasami podczas wakacji są okresy urlopowe, takie informacje również będą uwzględnione na ofercie i trzeba dokładnie się zastanowić czy podane dane pasują do osobistego terminarza. W sprawie wynagrodzenia, kwoty podawane są w systemie tygodniowym lub miesięcznym, także też trzeba oszacować ile pieniędzy będzie się nam należeć za obrany czas praktyki.

10 – Estimated cost of lodgings/living

Ściśle wiąże się z 9. Szacowane koszta życia (wraz z kosztami wynajmu mieszkania). W zależności od firmy i kraju koszta są różne. Tutaj trzeba uważać podczas wyboru, żeby koszta nie przewyższały wynagrodzenia, chyba że miejsce praktyki, czy sama praktyka jest dla Ciebie na tyle atrakcyjna, że nie będziesz liczyć się z kosztami. ;) Również w tym polu podawane są koszta akademika, stancji czy mieszkania w którym dane Ci będzie mieszkać podczas praktyki. Zdarza się tak jak w przykładowej ofercie, że zakwaterowanie jest darmowe, ale z reguły trzeba za nie płacić.

11 – Informacje w jakiej formie należy przesłać aplikację

Niektóre kraje wymagają dokumentów w wersji papierowej (hard copy), innym wystarczy wersja elektroniczna. Zawsze sprawdź ile hard copies potrzebujesz wysłać, aby aplikacja była przyjęta!

 

3. Mam ofertę – co dalej?

Po otrzymaniu oferty przychodzi czas na kompletowanie dokumentów wymaganych przez pracodawcę. Przed tym etapem odbędzie się szkolenie dla zainteresowanych, jak poprawnie stworzyć dokumenty aplikacyjne.

W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do waszej do dyspozycji, zawsze z chęcią odpowiemy i pomożemy rozwiązać wszelkie problemy.

Kontakt mailowy do zespołu wymiany: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

4. Mam ofertę, ale nie jestem w stanie wyjechać. Co robić?

Jeżeli taka sytuacja zaistnieje to niezwłocznie skontaktuj się z Lokalnym Koordynatorem Wymiany.

 

5. Dostałem akceptację. Najważniejsze rzeczy przed wyjazdem.

Jeżeli otrzymasz akceptację to nie pozostaje nam nic innego jak złożyć Ci gratulacje i życzyć niezapomnianych wrażeń! Możesz kupować bilety, pakować się i sprawdzić, co koniecznie trzeba wziąć ze sobą. Obowiązkowo zapoznaj się ze wspomnieniami naszych stażystów, które dostępne są na stronie IAESTE Polska. Cenne uwagi i doświadczenia poprzednich praktykantów ułatwią ci przygotowania i pozwolą jak najlepiej spędzić ten czas.

 

6. Jak poprawnie wypełnić dokumenty.

Student Nominated (SN)

1. Imiona i nazwisko – piszemy bez polskich znaków (wpisujemy tak jak widnieją w paszporcie czy dowodzie).

2. Numer telefonu – kierunkowy do Polski +48.

3. E-mail – najlepiej wpisać profesjonalny, zawierający  imię i nazwisko.

4. Uniwersytet, kierunek studiów – po angielsku (poprawną nazwę można znaleźć na stronach wydziałowych, uczelni, w dziekanacie, syllabusie, itp. – nie tłumaczymy sami).

5. Poprawnie przepisany Reference number.

6. Nie tłumaczymy adresu na język angielski- piszemy w formie polskiej, ale nie stosujemy polskich znaków.

7. Passport – issued at - tu wpisujemy organ wydający dokument, nie miejsce wydania.

8. Uzupełniamy wszystkie dane, adres może się powtórzyć, tak samo nr telefonu,  warto też podać numer swojego bliskiego mieszkającego w Polsce - w razie nieprzewidzianych wypadków.

9. Marital status: single/married.

10. Total years required - wpisujemy  3 (lic.), 3,5 (inż.) lub 5 (mgr).

11. Are you medically fit? Do you wish to prepare technical report? – pytania zamknięte, odpowiadamy "yes/no".

12. Desired period – wybrany termin praktyki. Musi zawierać się w okresie podanym przez pracodawcę na ofercie praktyki, tak samo jak liczba tygodni.

13. Estetyka dokumentu – ta sama czcionka w całym dokumencie, odręczny podpis.

14. Odpowiedni format daty: (dd/month/yyyy) – miesiąc pełnym wyrazem, ponieważ w innych krajach są różne formaty daty.

15. For official use only – nie wypełniamy tej rubryki.

CV, List motywacyjny (Cover Letter- CL)

1. Nie używamy polskich znaków.

2. Należy pamiętać o odręcznych podpisach.

3. W języku angielskim akapity oddzielamy odstępem (pusty wers).

4. Jeżeli jest znany adresat (np. nazwisko opiekuna praktyki wpisanego w ofercie) – wpiszcie go, a nie używajcie ogólnego Dear Sir/ Madame.

5. Nie zapominajcie o swoich danych osobowych, list motywacyjny musi zachować formę tekstu formalnego.

6. Pamiętajcie o odpowiedniej formie, tekst  powinien być wyjustowany, napisany jedną czcionką.  Nie zapominajcie o używaniu twardej spacji.

List of Subjects (LoS)

1. Wypisujemy wszystkie przedmioty od początku studiów,
2. Warto rozmieścić przedmioty w dwóch kolumnach, aby zaoszczędzić miejsce i zyskać na czytelności.

Transcript of Records (ToR)

Prosimy o druk z dziekanatu lub wypisujemy sami i potwierdzamy w dziekanacie (pieczątka
i podpis), po czym skanujemy i dołączamy do aplikacji.

Referencje

1. Zadbajcie, żeby były jak najbardziej profesjonalne.
2. „Złe” referencje: w całości napisane ręcznie, bez pieczątki, podpis osoby, która je wystawia – nieczytelny, brak informacji kim jest ta osoba i jej tytułu.
3. Dobre referencje: wydrukowane, najlepiej na papierze firmowym instutucji/firmy, która je wystawia, pieczątka, informacja + tytuł osoby wystawiającej, jej czytelny podpis.

Wszystkie dokumenty

1. Jednolite czcionki.
2. Estetyka. 3. Czytelność skanów (najlepiej skanować w rozdzielczości 100-150).
4. Wielokrotne sprawdzenie przed wysłaniem. 5. Odpowiednia kolejność dokumentów, nazwa pliku, format i jego waga.
6. Podpisy skanowane – należy zadbać, by tło fragmentu z podpisem nie różniło się od białego tła kartki.

Oświadczenie dla IAESTE Polska

1. Wypełnij wszystkie pola dokładnie.
2. Przeczytaj, co podpisujesz. Pamiętajcie, aby przeczytać dokładnie całą ofertę i ewentualne załączniki, które dostaliście.
Sprawdźcie, czy pracodawca nie wymaga dodatkowych dokumentów, takich jak: zdjęcie, skan paszportu, a także, czy nie określił innej kolejności dokumentów w aplikacji.

7. FAQ

  • Czy potrzebuję paszportu aby wyjechać do krajów Unii Europejskiej?

Nie, wystarczy dowód osobisty, ale pod warunkiem, że kraj ten znajduje się w strefie Schengen.

  • Do jakiego kraju można wyjechać?

IAESTE zrzesza około 85 krajów na całym świecie. W zależności od roku i wymiany oferujemy studentom skrajnie różne kierunki wyjazdów.

  • Jakiego typu są to praktyki?

Praktyki zawodowe, płatne.

  • Jak długo trwają praktyki i w jakim okresie można je odbywać?

Praktyki z reguły wakacyjne, ale też coraz częściej pojawiają się praktyki w przeciągu roku akademickiego. Czas ich trwania to średnio 6-8 tygodni, ale bywają dłuższe.

  • Czy IAESTE pośredniczy w procesie wizowym i innych formalnościach?

IAESTE nie pośredniczy w żadnych formalnościach wizowych czy paszportowych.

  • Czy certyfikat zdobyty podczas toku studiów wystarczy? Czy muszę podchodzić do egzaminu językowego organizowanego przez IAESTE?

Jeżeli chcesz wziąć udział w I obiegu z regularnym rankingiem budowanym na podstawie średniej ocen i wyników egzaminu językowego, musisz podejść do naszego egzaminu tak aby uzyskać certyfikat standaryzowany przez IAESTE według ogólnoświatowego wzoru. Koszt egzaminu to 20zł.

Jeżeli chodzi o II obieg wewnętrzny i ogólnopolski (gdzie przydział odbywa się na zasadzie " kto pierwszy, ten lepszy"), można zdać egzamin w studium Języków Obcych lub przedstawić certyfikat. Akceptujemy certyfikaty: FCE - zwolnienie z egzaminu z oceną: C - 4, B - 4.5, A - 5 CAE, CPE, TELC C1 - zwolnienie z egazminu z oceną 5 TELC B2 - zwolnienie z egzaminu z oceną: Grade 4 - 4, Grade 3 -4.5, Grade 2 i 1 - 5. 

Search

Free Joomla! templates by Engine Templates